Szerkesztette: Papházi Tibor A szerkesztő munkatársai: Kostyál L. Árpád és Posta Lászlóné
A Gyermekvédelmi statisztikai tájékoztató elkészítésének célja, hogy a minisztérium, a háttérintézetek, valamint más szakmai szervezetek strukturált formában férjenek hozzá a KSH által felvett, rögzített és adatbázisba rendezett adataihoz, valamint azokhoz az adatokhoz, amelyeket a minisztérium saját adatgyűjtésének keretében kér az intézményrendszeréből. A gyermekvédelmi adatok forrása is elsősorban az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program, ebből a KSH Társadalmi szolgáltatások statisztikai főosztálya és az Informatikai főosztálya állít elő kérdőívenként egységes adatbázisokat.
A Gyermekvédelmi statisztikai tájékoztató adatai főként az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Programból (OSAP) származnak, amelyeket a KSH gyűjt be kérdőívek alapján a szakminisztérium megbízásából, és azokat fel is dolgozza oly módon, hogy az adatok további felhasználásra is alkalmasakká váljanak. Ez a korábbi, Tájékoztató a család, gyermek- és ifjúságvédelemről címmel megjelent minisztériumi adattárat váltotta fel.
E kiadvány táblázatai öt kérdőíven gyűjtött adatokból származnak, melyek lényegében lefedik a gyermekvédelmi intézmények rendszerét. Ennek megfelelően adatokat tartalmaznak
- a gyermekjóléti alapellátásokról,
- ezen belül külön a bölcsődékről,
- a gyermekotthonokról és nevelőszülői hálózatokról,
- a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálatokról,
- és a gyámügyről.
A 2006-os kötet óta a kibővült kiadvány már egy jelentősen megújult tartalmat kínál a felhasználóknak, amely egységben közli a gyermekvédelemben megtalálható adatokat, és ez egyedülállóvá teszi más adatközlésekhez képest. A 2009-es év adatai könyv alakban már nem jelennek meg. Ennek oka nemcsak a válság, amely a korábbinál jóval megfontoltabb gazdálkodásra kényszeríti az intézményeket. A digitális megjelenés oka az is, hogy az internetet használók száma Magyarországon is egyre nagyobb, ezért az itt megjelenő tartalmak sokkal szélesebb felhasználói körhöz jutnak el ezen a módon, mint a hagyományos papírformátumú, nyomdai kiadással. Mind a szakmai felhasználók, mind pedig a gyermekvédelmi adatok iránt érdeklődők számára segítség lehet az adatok felhasználásában, hogy az egyes fejezetekhez készült tartalomjegyzékek egyaránt hiperlinkekkel kapcsolódnak a fejezet megfelelő táblázataihoz, valamint az adattár központi tartalomjegyzékhez is.
|