Régebbi rendezvényeink
Útvonal ide: RENDEZVÉNYEK / Régebbi rendezvényeink

Nevelőszülői Gondoskodás IV. Országos Találkozója – Pécs, 2011. május 29-31.

2011. május 29–31. között negyedik alkalommal került megrendezésre a Nevelőszülői Gondoskodás Országos Találkozója.

A találkozó helyszínében és programjaiban is eltért az eddigiektől.

Pécs varázslatos város. Szépsége, történelme elvarázsolta az ide érkező nevelőszülőket, szakembereket. A Danubius Zrt. Pátria és Palatinus Szállodái minden igényt kielégítő ellátást biztosítottak a résztvevők számára.

Vasárnap este egy közös vacsorával vette kezdetét a találkozó.

Az NGOT szakmai programját a „Szent és a profán – eszmeiség és gyakorlat a gyermeknevelésben” című Gyermekvédelmi Konferencia adta. A konferenciát a témaválasztás mellett még különlegesebbé tette a helyszíne, a Pécsi Nemzeti Színház.

A kétnapos konferenciát Horváth Zoltán, a Baranyai Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke nyitotta meg. A nyitóelőadást Dudás Zoltán, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Gyermekvédelmi és Gyámügyi Főosztályának főosztályvezetője tartotta.

Ezt követően Dr. Bogács Ernő, a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ igazgatójának előadását hallgathattuk meg Szent és a profán – eszmeiség és gyakorlat a gyermekvédelemben címmel. Majd A szentek szakmája vagy a szakmák szentsége címmel Kiss Ulrich jezsuita szerzetes tartott nagyon élvezetes előadást. Őt Kanizsai Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Esztergomi Gyermekotthonának igazgatója követte, aki az intézményét és az ott folyó munkát mutatta be. Utána egy nagyon életközeli előadást hallhattunk hivatásos nevelőszülőtől a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ Módszertani Nevelőszülői Hálózatának munkatársától Vendég a háznál – családi összhangzat címmel. Végül Kornis Mihály író beszélt a figyelemről, mint szeretetről és tiszteletről.

A délutáni program 5 szekcióban folytatódott tovább.

1. Iskola és Gyermekvédelem. Szekcióvezető: Hajnal Renáta, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet szakreferense

2. Elengedés – örökbeadás, hazagondozás a nevelőszülő szemével. Szekcióvezetők: Zsiborásné Ungi Szilvia pszichológus csoport szakmai vezető és Némethné Hegedűs Ágnes módszertani nevelőszülői hálózat szakmai vezető, a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ Módszertani Nevelőszülői Hálózatának munkatársai

3. A szabadidő hasznos eltöltése. Szekcióvezető: dr. Molnár Katalin, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karának egyetemi docense

4. Kérdések és válaszok a különleges szükségletű gyermekek ellátásában. Szekcióvezető: Demcsik Mónika, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet szakreferense

5. Kamaszokról – csak kamaszoknak. Szekcióvezetők: Babity Mária pszichológus és Goldmanné Fehér Hajnalka pszichológus Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ Módszertani Nevelőszülői Hálózatának munkatársai

A konferencia második napján Szent és profán – a felnőtt világ gyermekképei címmel , a pécsi Pszichológiai Intézet igazgatóhelyettese tartotta meg előadását, melyet , a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola tanulmányi igazgatója által tartott előadás követett, Minden valóságos élet találkozás – a jövő pedig kapcsolat címmel.

Dr. Csonka Judit kiképző családterapeuta, a Megújulás Családterápiás Intézet munkatársa az elég jó családról beszélt. Végül gyermekpszichiáter A serdülők és mi címmel osztotta meg gondolatait a kamaszokról.

Az előadások után egy nagyon felemelő pillanat következett. Hagyományteremtő szándékkal Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ Módszertani Nevelőszülői Hálózatának kezdeményezésére, a működtetők javaslata alapján hét jelenlévő nevelőszülő munkásságát ismertük el oklevéllel és egy jelképes ajándékkal. A díjakat Baloghné Gábor Katalin, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Gyermekvédelmi és Gyámügyi Főosztályának osztályvezetője, Domszky András, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet módszertani igazgatója, és dr. Bogács Ernő a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ igazgatója adta át.

Díjazott nevelőszülők (a névre kattintva a helyszínen felolvasott laudációk olvashatóak):

  • , a Budapest Fővárosi Önkormányzat Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálata által működtetett Nevelőszülői Hálózat munkatársa
  • , a Fejér Megyei Önkormányzat Gyermekvédelmi Központ által működtetett Nevelőszülői Hálózat munkatársa
  • , a Győr–Moson–Sopron Megyei Önkormányzat Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálata által működtetett Nevelőszülői Hálózat munkatársa
  • , a Jász–Nagykun- Szolnok Megyei Gyermekvédő Intézet és Gyermekotthon által működtetett Nevelőszülői Hálózat munkatársa
  • , aNázáret” Szociális Szolgáltató Nevelőszülői Hálózatának munkatársa (Komárom-Esztergom megye)
  • , a Hajdú-Bihar Megyei Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat által működtetett Nevelőszülői Hálózat munkatársa
  • , a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ Módszertani Nevelőszülői Hálózatának munkatársa

 
Végül a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ munkatársától, tól köszönt el a szakma.

A konferencia Domszky András, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet módszertani igazgatójának záró előadásával fejeződött be.

A korábbi évekhez hasonlóan a konferenciával párhuzamosan sok érdekes program várta a gyerekeket. A Civil Közösségek Házában kézműves foglalkozások folytak. Hétfőn délután kamaszokról – kamaszoknak szekcióban, kedden délelőtt pedig Aranyos Zoltán bűnmegelőzési tanácsadó segítségével bűnmegelőzési társasjátékban vehettek részt az érdeklődők. A városnéző kisvasúttal a gyerekek megnézhették Pécs nevezetességeit, ezen kívül terráriumlátogatás és mozi szerepelt a kínálatban.

A programokon összesen 147 nevelőszülő, 86 gyermek és fiatal, valamint 56 szakember vett részt. A hétfői konferencianapra 162-en, míg a keddire 120-an regisztráltak.

Segítőként a gyermekprogramokon 25 fő dolgozott naponta. A konferencián 12 felnőtt, valamint 6 fiatal segédkezett.

A visszajelzések alapján a programokkal, az ellátással és a szervezéssel is elégedettek voltak a részvevők.

Pár gondolat a megelégedettségi kérdőívekből:

„Jól szervezett, jó ellátás, figyelmesség… további hasonló szervezést!”
„Elégedett vagyok. A gyermekprogramok szervezői, felügyelői pedig köszönetet érdemelnek az egész napos (1,5 napos) helytállásért.”
„Én magam nagyon vártam már ezt az országos konferenciát, mely csodálatos helyen, nagyon jó előadásokkal, előadókkal volt szervezve. A szervezők munkája tökéletes. Gratulálok a nagyon jó szervezésért.”
„Örülök, hogy megszervezték a konferenciát és itt lehettem. Várom a következő tartalmas konferenciát.”
„Még egy nap több lehetőséget adott volna a szekciókban való részvételre. Ezeken a nevelőszülők a családjukban felmerülő kérdéseket feltehetik, megbeszélhetik. Ezek a rendezvények nekünk kapcsolatokat egymással és feltöltődést jelentenek. Köszönjük!”
„Maximálisan elégedett voltam. Jövőre is szeretnék jönni!”
„A gyerekek el voltak varázsolva, annyira tetszett nekik a program, majd elszállnak a boldogságtól.”


Köszönjük a Nemzeti Erőforrás Minisztérium támogatását, és a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központnak az együttműködést.

Kapcsolódó fájlok:
PÁLYÁZATOK
HIVATALOS KÖZLEMÉNYEK
TÁMOP 5.4.10.
TÁMOP 5.2.9.
TÁMOP 5.2.6.
TÁMOP 5.4.1-12/1.
EFOP 3.1.1.
LEZÁRULT UNIÓS PÁLYÁZATOK
MÓDSZERTANI ARCHÍVUM
KUTATÁSI ARCHÍVUM
ADATBÁZIS
KÉPZÉS