Régebbi rendezvényeink
Útvonal ide: RENDEZVÉNYEK / Régebbi rendezvényeink

„Kérdés és válaszok”, avagy szegénység és egészség II. – Emlékeztető

„Kérdés és válaszok”, avagy szegénység és egészség II.

című szakmai konferencia

- emlékeztető -


A Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet 2011. március 9-én tartotta „Kérdés és válaszok”, avagy szegénység és egészség II. című szakmai konferenciáját. A január 26-ára szervezett első rész folytatásaként – amely az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés és az egészségfejlesztés  témakörét érintette – a második részben egy nem kevésbé kulcsfontosságú téma, a családvédelem néhány aspektusának bemutatására törekedtünk.

A bevett gyakorlatnak megfelelően a téma elméleti megalapozását követően jó gyakorlatokkal ismerkedhettek meg a résztvevők.

A konferencia bevezető előadásában Aszmann Anna kutatási és orvosszakmai tanácsadó által összefoglalt kutatási eredmények alátámasztják azt a feltételezést, miszerint a családok szocio-demográfiai, kulturális helyzete rengeteg csatornán hat a születendő gyermek egészségi állapotára. A hátrányos helyzetű rétegek körében az átlagnál nagyobb arányban előforduló tinédzserkori szülések szintén rizikófaktort jelentenek a születendő gyermek egészségére nézve. Ráadásul az oktatási karrier megtörése esetén nagy eséllyel örökítődik át a „rossz” minta a következő nemzedékre – tudhattuk meg Szikra Dorottya szociálpolitikus előadásából, amelyben a serdülőkori terhességekről készített kutatás-előkészítő tanulmányát ismertette. Mivel a tinédzserkori terhességek jelentős része nem kívánt terhesség, nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre, többek között a családtervezés népszerűsítésére, mindenki számára elérhetővé tételére.

Simonyi Gyula közgazdász, ökológus hangsúlyozta, hogy a családtervezés nem fog rontani a magyar demográfiai helyzeten. A harmadik világ országaiban is kulcskérdés ennek a problémának a megoldása (ld. thaiföldi példa). A családtervezésen kívül a fiatalok számára fontos tényező a vonzó alternatíva megteremtése, hogy ne a gyermek jelentse az egyedüli örömforrás lehetőségét, és más téren (munka, tanulás) is sikereket lehessen elérni.

Kovács Szilvia módszertani szaktanácsadó a gyermekvédelmi szakellátásban megvalósuló, fiatalkorú anyákat támogató – országos helyzet- és szükségletfelmérésre alapozó – jó gyakorlatokat mutatott be (pl. szakmai műhely, szakemberek számára indított tanfolyam, szolgáltatásokról vezetett országos lista, baba-mama csoport, családi csoport konfliktustechnika).

Maradáné Veréb Vanda, Gesztely község védőnője saját tapasztalataira, valamint egy száz családot felölelő 2008-as felmérés eredményeire támaszkodva az egészséges életmódra nevelés (rendszeres egészségnevelési órák), a megfelelő kommunikáció, a célirányos tanácsadás, valamint a társszervezetekkel ápolt jó kapcsolatok jelentőségét emelte ki előadásában.

Az egészséges családi élet kérdésével foglalkozó szakemberek (egészségügyi, szociális szakemberek, pedagógusok stb.) munkáját tudományos alapon kívánja segíteni a Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság, amely szervezetet Asbóth Katalin képviselte a konferencián. Az MCSNTT tagjai a társadalmi problémákra érzékenyen reagálva sokoldalú tevékenységet folytatnak: rendezvények, kongresszusok, tréningek, kortárs oktató képzés szervezése, iskolai családi életre nevelés, házasság előtti tanácsadás, információs kiadványok, segédanyagok készítse, jogszabály-vélelmezés. Asbóth Katalin meglátása szerint a nagy társadalmi tendenciák azt mutatják, hogy a fiatalok tudatos életvezetése gyenge lábakon áll. A családi életre nevelés azért nem éri el a célját, mert nem valósul meg szervezett formában. Feloldásként és bíztatásként kolléganője, Erdélyi Bettina gondolatával zárta előadását: a dinamikus rendszerben a legapróbb változások is pozitív irányba terelhetik a folyamatokat.


A konferencián elhangzó előadások:

A gyermekek egészségének összefüggése a szociális helyzettel
Előadó: Dr. Aszmann Anna kutatási és orvosszakmai tanácsadó, OGYEI

Serdülőkori terhességek
Előadó: Dr. Szikra Dorottya szociálpolitikus, ELTE TÁTK

Miért a jómódúak kiváltsága a családtervezés? A reproduktív egészség kulcsszerepe, a hazai és a globális szegénység összefüggése (thaiföldi jó példa bemutatásával)
Előadó: Simonyi Gyula közgazdász, ökológus, a BOCS Alapítvány elnöke

Összefogással a nők, a gyermeket vállaló családok egészsége és a szakmai fejődése érdekében. Szerzők: Dr. Batár István, Erdélyi Bettina, Asbóth Katalin  – Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság
Előadó: Asbóth Katalin védőnő Msc., mentálhigiénés szakember, OGYEI

A védőnői gondozás nehézségei a hátrányos, leszakadó réteg körében
Előadó: Maradáné Veréb Vanda védőnő, területi védőnő, Gesztely; Magyar Védőnők Egyesülete elnökségi tag

Fiatalkorú anyák a gyermekvédelmi szakellátásban
Előadó: Kovács Szilvia módszertani szaktanácsadó, Módszertani Gyermekvédelmi Szakszolgálat

Kapcsolódó fájlok:
PÁLYÁZATOK
HIVATALOS KÖZLEMÉNYEK
TÁMOP 5.4.10.
TÁMOP 5.2.9.
TÁMOP 5.2.6.
TÁMOP 5.4.1-12/1.
EFOP 3.1.1.
LEZÁRULT UNIÓS PÁLYÁZATOK
MÓDSZERTANI ARCHÍVUM
KUTATÁSI ARCHÍVUM
ADATBÁZIS
KÉPZÉS