Adatok, tények, összefüggések Európa országaira fókuszálva
A 2010. február 22-23-án Budapesten, a Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézetben, a bécsi székhelyű European Centre közreműködésével, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatásával megrendezett szeminárium célja az idősek tartós gondozásával kapcsolatos tények, összefüggések, gyakorlatok kölcsönös bemutatása volt.
Prezentációk:
- Coordination and Integration of Health and Social Care for Older Persons - Kai Leichsenring
- Coordination of health and social care in Hungary - Karoly Czibere
- Sustainability And Financing Aspects Of Long Term Care - Lidia Pola
- Informal carers: the backbone of long-term care - Manfred Huber, Ricardo Rodrigues, Frédérique Hoffmann, Katrin Gasior and Bernd Marin
- Comments to Ricardo Rodrigues’ presentation on LTC expenditures - Giovanni Lamura
- The role of migrant work in the LTC sector: opportunities & challenges - Giovanni Lamura
- Long-term care financing - the case of Poland - Dr Barbara Więckowska
- Main Challenges Facing Long-term Care - Bernd Marin
- The critical items in the financing of long-term care - Prof. Dr. Peter Mihályi
- Informal care - Budapest - Széman Zsuzsa
- Policy Brief on Towards Community Long-term Care - Stefanie Bluth
- Choice for users of long-term care in England - Professor Caroline Glendinning
- Long-term care workforce in OECD countries - Francesca Colombo
- Informal care - Professor Caroline Glendinning
- Stylised facts on long-term care and policy implications - Ricardo Rodrigues
A szeminárium tematikája kapcsolódott a Euroean Centre MA:IMI (Mainstreaming Ageing: Indicators to Monitor Implementation) projektjéhez, előzményének tekinthető a 2009. decemberében Pozsonyban informális gondozás témában megrendezett műhelybeszélgetés. Csatlakoztak a szemináriumhoz Szlovákiából, Lengyelországból, Nagy-Britanniából, Olaszországból, szervezetileg pedig a WHO-tól, az OECD-től, az ENSZ-től, illetve fő szervezőként a European Centre-től.
Az idősödő társadalmak problémái sokrétűek, de ezek közük is kiemelkedik a társadalombiztosítási és nyugdíjrendszerek fenntarthatósága, a gender tematika, az életminőség, illetve a tartós gondozás témaköre. Ez utóbbi terület fiatal, ha tetszik későn jövő a közpolitikák között, ami egyrészt azt jelenti, hogy tudáshiánnyal küzd, másrészt hogy ezen a területen vannak a legnagyobb különbségek az Unió tagországai között.
A szakértők szerint kulcskérdés az európai tartós gondozási szektor fejlesztésében, fenntarthatóságának biztosításában fontos a koordináció és integráció az egészségüggyel, a kliens-orientált megközelítés, a minőségbiztosítás bevezetése, a munkaerőpiaci és gondozási politikák összehangolása. A fenntarthatóság biztosítása minden érintett szereplőtől anyagi és humán ráfordításokat, beruházásokat kíván. A hatások is összetettek, hiszen az, ahogyan az állam megszervezi a tartós gondozást, hat a családi (generációs) és közösségi kapcsolatokra, utat nyit a bevándorlók előtt, befolyásolja a munkaerőpiaci, esélyegyenlőségi politikát. Az idősödést stratégiaként kezelő közpolitikai gyakorlatok technikai és humán fejlődéshez vezethetnek. Ezért állami szinten fontosak a több közpolitikát érintő beavatkozások, ezek folyamatos monitorozása, az integráció és koordináció erősítése. A nemzetközi tapasztalatokat megosztó konferenciák, szemináriumok pedig a jó gyakorlatok megismerésén túl a tagországok közpolitikáinak közeledését is nagyban elősegítik.
|