Szakmai szabályozók fejlesztése
A pillér tevékenységének hosszú távú célja a szociális szolgáltatórendszer átláthatóságának, tervezhetőségének javítása, a szolgáltatások hatékonyságának növelése, minőségük javulása. A pillér a három szakterületen több száz szakember bevonásával tervezi és modellezi az új szakmai szabályzókat úgy, hogy azok a jelenlegi szolgáltatási gyakorlatot is figyelembe vegyék, de nyitottak legyenek az új szakmai filozófiákra, fejlesztési irányokra, új gyakorlatokra. A fejlesztés célja, hogy a felhasználók - szolgáltatások igénybe vevői és nyújtói - igényeit jobban, hatékonyabban kiszolgálni képes ellátások, szabályzók alakulhassanak ki a jelenlegiek fejlesztésével, újragondolásával.
A pillér tevékenységei:
- A szakmai szabályzók megalkotásával kapcsolatos hazai és nemzetközi dokumentumok összegyűjtése, elemzése. Ez a fejlesztőmunka alap-tudásbázisa.
- A fejlesztési munkát irányító szakértői csoportok megalakítása három szakterületen (családsegítő, gyermekjóléti és védelmi szolgáltatások, bentlakásos idősellátási szolgáltatások).
- A szakértői csoportokkal vezérfonal kidolgozása a szabályozóanyagok létrehozására és leírására.
- A szakértői csoportok irányításával munkacsoportok dolgozzák ki a szabályozó anyagokat.
- Az új anyagok modellezése 5 hónapon át, 200 szakember bevonásával. A modellezést több típusú hatásvizsgálat kíséri.
- A szabályozóanyagok több körös véleményeztetése, véglegesítése végül pedig ajánlások megfogalmazása a jogalkotó felé.
A pillér munkájának eredményességét elsősorban a szabályozóanyagok elfogadottsága mutatja.
|