Társadalomtudományi adatfelvételek
Az V. Kutatási pillér egyik fő feladata a jövőbeni fejlesztéseket és szociálpolitikai beavatkozásokat megalapozó hátrányos helyzetű csoportok (roma/cigány népesség, illetve az akadályozott/megváltozott képességű/egészségkárosodott emberek) helyzetét, kirekesztettségét vizsgáló társadalomtudományi kutatások koordinálása, az EU-s kutatásokkal harmonizáló módszertan kifejlesztése, és ezekre építve más hátrányos helyzetű csoportok (pl. munkanélküliek, nagycsaládosokra, alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők) kutatásának előkészítése. A kutatás során 4 survey típusú adatfelvétel valósul meg egyenként 2000 fővel, a roma és fogyatékkal élő emberek helyzetének (életkörülményeinek) vizsgálata céljából.
További feladat a projekt másik két pillérében (I. és II. pillér) elkészülő fejlesztések modellprogramjainak hatásvizsgálata és e vizsgálatok módszertani megalapozása. A hatásvizsgálatok során a Szabályozási (I.) pillér által készített szakmai dokumentumok, valamint a tevékenységadminisztrációs (II.) pillér által kidolgozott dokumentáció modellezéséhez kapcsolódó hatások és eredmények vizsgálata, értékelése a feladatunk. Itt is fontos elemként jelenik meg a hatásvizsgálatok módszertanának megfelelő kialakítása, és az ilyen típusú vizsgálatok tervezettebb, jobb lebonyolítása, valamint az értékelési kultúra beemelése a szociálpolitikai fejlesztések tárgykörébe.
A pillér célja, hogy olyan információkat és módszereket biztosítson a kormányzat tervezési, fejlesztési és beavatkozási folyamatainak támogatása számára, amelyek megbízható, országos szintű, nemzetközileg összehasonlítható, pontos adatokat biztosítanak fenntartható és időben is összehasonlítható módon. Ez megfelel a bizonyítékalapú fejlesztéspolitikai döntések előkészítésére és megalapozására vonatkozó európai uniós és belső szakmai kívánalmaknak és elvárásoknak.
|