A TÁMOP 5.4.1. kiemelt projekt a szociális szolgáltatások modernizációjára, a központi és területi stratégiai kapacitások megerősítésére jött létre, előkészíti, megalapozza a szociálpolitikai döntéseket.
A projekt legfőbb feladata és célkitűzése, hogy - az egyes szaktevékenységeket végző pillérei által - az ágazati (szociális, gyermekvédelmi és kábítószerügyi) döntéshozók és hatósági, finanszírozási funkciókat gyakorlók számára fontos információkkal szolgáljon, valamint tervezési, fejlesztési, szabályozási és ellenőrzési eszközök kialakítását megalapozó fejlesztéseket végezzen.
A projekt végrehajtója a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet, konzorciumi partnere a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (TÁMOP 5.4.2.). A projekt első fázisa 2009. december 1-től 2011. november 30-ig tart.
A projektről bővebben
A TÁMOP 5.4.1. kiemelt projekt a szociális és gyermekvédelmi ellátórendszer modernizációjának egyik legfontosabb mérföldkövévé válhat. Nem hoz létre újabb szolgáltatásokat, a meglévőekre sem kíván újabb terheket rakni, éppen ellenkezőleg: a helyzet jobb megismerése, a tervezési kapacitás megerősítése révén szeretné megkönnyíteni, hatékonyabbá tenni a szakemberek mindennapi munkáját, amivel végső soron az ellátásban részesülő emberek élethelyzetének, életminőségének jobbá tételét kívánja elősegíteni.
A projektben részt vevők munkájának eredményeként az érintett területeken (gyermekvédelem, családsegítés, bentlakásos idősellátás, drogproblémák kezelése) olyan eszközök állnak majd rendelkezésre, amelyek alkalmasak a különböző szolgáltatások fenntartásával és fejlesztésével kapcsolatos alapvető kérdések és problémák megoldására.
A projekt öt szakmai pillére és hatásköre
A szakmai szabályok fejlesztése pillér (I.) feladata a szociális, valamint gyermekjóléti és védelmi szolgáltatások szakmai szabályainak fejlesztése, az átláthatóság és tervezhetőség jobbítása a szolgáltatások hatékonyságának növelése, minőségük javítása céljából.
A tevékenységadminisztrációs fejlesztés pillér (II.) feladata több szakterületen a szociális szolgáltatások folyamatának leírása, modellezése, új adminisztrációs űrlaprendszer kidolgozása a szociális szolgáltató rendszer átláthatósága, tervezhetősége érdekében.
A módszertani, szolgáltatási pillér (III.) a szociális és gyermekjóléti szolgáltatások ellátási, jogszabályi környezetének feltérképezését, az eredmények feldolgozását végzi, és ajánlásokat tesz a további kutatások végzésére.
A kábítószer-probléma kezelésével foglalkozó szolgáltatások fejlesztési pillérének (IV.) célja a keresletcsökkentési tevékenység helyi szintű támogatása, a fejlesztési célok kitűzése és megfogalmazása, a helyi strukturális változások, fejlesztések segítése.
A társadalomtudományi adatfelvételi pillér (V.) az esélyegyenlőség szempontjából magas kockázatú, hátrányos helyzetű célcsoportokra (cigányok/romák, fogyatékosok/megváltozott munkaképességűek) irányuló célzott adatfelvételek elkészítését végzi.
TÁMOP 5.4.1-08. Szociális szolgáltatások modernizációja
|