Jó gyakorlatok a gyermekvédelemben 2010
Modellkísérletek
Jó gyakorlatok a gyermekvédelemben 2009
Jó gyakorlatok a gyermekvédelemben 2008
Jó gyakorlatok a gyermekvédelemben 2007
Útvonal ide: Módszertani archívum / Jó gyakorlatok, modellkísérletek / Jó gyakorlatok a gyermekvédelemben 2010

Jó gyakorlatok a gyermekvédelemben 2010

2011. május 9-én került sor a „Jó gyakorlatok a gyermekvédelemben” című program 2010. évi, konferenciával egybekötött, ünnepélyes díjkiosztó ünnepségére a Budapest, III keületi San Marco utca 48. szám alatt található Csalogány Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Speciális Szakiskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Diákotthon és Gyermekotthonban.

Az ünnepség Dr. Tóth Tibor, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet főigazgatójának köszöntőjével kezdődött. Ezt követően Dr. Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium minisztere mondott beszédet, és adta át az okleveleket a hét díjazott program megvalósítóinak, valamint a két dicséretben részesült pályázati program képviselőjének.

A díjazott programok:

  • „Velünk kerek a világ” című jó gyakorlat, a Miskolci Családsegítő Szolgálat, Regionális Módszertani Központ és Gyermekjóléti Szolgálat Megyei Módszertani Központ programja; megvalósítója Lasztócziné Szomoru Mónika.


A program egyik célja a gyermekjóléti szolgáltatásban dolgozó szakemberek továbbképzése a speciális és különleges szükségletekkel élő gyermekek és családjaik segítésére; a mozgásszervi, hallás- és látássérült, autista és szervátültetett gyermekek sajátos igényeire vonatkozó ismeretek átadása, csoportos formában. Másik fontos cél a gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatásban dolgozó segítő szakemberek és a különleges szükségletű gyermekek ellátását végző intézmények közti információáramlás megteremtése. Ezzel a jelzőrendszer bővül és specializálódik, működtetésének hatékonysága javul.

  • „Szponzori tevékenység a Gyermekotthonban” című jó gyakorlat, a Veszprém Megyei Gyermekvédelmi Központ 3. sz. Gyermekotthona programja; megvalósítója Fallmann Józsefné.


A program eredeti célja egy gyermekotthoni közösség számára szponzorokat találni és a kialakult kapcsolatokat fenntartani. Az elmúlt 13 évben a cél megváltozott, átformálódott a felek közös akaratának, igényének megfelelően. Jelenlegi célja egy gyermekotthoni közösség és egy a civil társadalom helyi szereplője, egy profitorientált cég kölcsönösségen alapuló együttműködése. Ennek keretében a cég vezetője és munkatársai segítik a lakásotthonok mindennapjait, a gyermekközösség pedig segíti a cég parkosított környezetének rendben tartását. Közösen közhasznú tevékenységet végeznek egy első világháborús temető gondozásával, immár nyolc éve. Hagyományosan együtt ünnepelnek jeles alkalmakkor. A támogatók az együttműködés alapján a fiatal felnőttek sorsának alakításában is aktívan közreműködnek.

  • „Legyen újra érték a család!” című jó gyakorlat, a Szombathely MJV Önkormányzata Egyesített Bölcsődei Intézmény, Nyugat-Dunántúli Regionális Módszertani Központ programja; megvalósítója Czömpöl Tiborné.


A bölcsődei alapellátáson túl plusz szolgáltatások biztosítása a meglévők mellett. Kiemelt cél a családok segítése, a szülői kompetencia erősítése. További három célt is meghatároztak: a hozzáférés terén esélyegyenlőség biztosítása a családoknak, a meglévő szolgáltatások színvonalának jelentős emelése, és mintanyújtás más napközbeni kisgyermekellátó intézmények számára.

  • „Segítő kéz” című jó gyakorlat, a Fejér Megyei Önkormányzat Gyermekvédelmi Központja programja; megvalósítói Kovácsné Igaz Gyöngyi, Deresné Tanárki Mária, Schaffer-Tóth Klára és Farkas Zsuzsanna.


A program kidolgozóinak célja áthidaló megoldás biztosítása a nevelőszülői hálózatban élő, gyógypedagógiai fejlesztést igénylő gyermekek szükségletének kielégítésére olyan körülmények között, amikor jogszabályi előírás hiányában a hálózat nem tud saját gyógypedagógust alkalmazni.

  • „Szociokulturális kompetenciafejlesztés” című jó gyakorlat, a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ programja; megvalósítói Benke Tímea, Schmidtné Solymosi Éva és Varga Veronika.


A program keretében olyan szabadidős foglalkozásokat (kirándulásokat) szerveznek nevelőszülői ellátásban, illetve gyermekotthonban élő gyermekek számára, amelyek növelik a gyermekek tájékozódási képességét az ellátáson kívüli világban, és ezáltal serkentik mobilitási hajlandóságukat. A kezdeményezés egyúttal hozzájárul a vér szerinti családok és a nevelőszülők együttműködésének erősítéséhez, valamint segíti az alap- és szakellátásban dolgozó kollégák könnyebb kooperációját.

  • „Egy lehetséges út – a reintegráció újszerű lehetősége a családok átmeneti otthonaiban élők számára” című jó gyakorlat, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet Országos Módszertani Családok Átmeneti Otthona programja; megvalósítói Rácsok Balázs, Auerhammer Mónika, Rashev Ivo Alexandrov, Orosz Bernadett, Balogh Zoltánné, Tóth Edit és Frank Katalin.


A program célja a családok átmeneti otthonában élő családok többlépcsős segítése, reintegrációjuk, önálló lakhatásuk és életvitelük megteremtése érdekében. A háromfázisú kiléptető folyamat a teljes ellátástól a félutas házon át a kiléptető lakásig fokozatosan segíti az otthonok lakóit lakhatásuk visszanyeréséhez. Cél, hogy a rászorulók olyan biztos alapokat legyenek képesek teremteni, hogy a későbbiekben ne kerüljenek vissza az ellátórendszerbe. A külföldön már kipróbált és bevált módszer hazai alkalmazása komplexitása miatt újdonságnak számít, és ahogy a leírásban közölt mutatószámok sejtetik, eredményesen működik.

  • „Pálya vagy gálya” című jó gyakorlat, a Miskolci Családsegítő Szolgálat, Regionális Módszertani Központ és Gyermekjóléti Szolgálat Megyei Módszertani Központ programja; megvalósítói Fedorné Karmanóczki Zita és Kandrács Judit.


A program keretében apközis tábort szerveznek hátrányos helyzetű gyermekeknek. A gyermekjóléti szolgálatok számára kötelező szabadidős tevékenységeket ötvözik szórakoztató formában történő információnyújtással, amely segíti a hátrányos helyzetű gyerekeket különböző szakmák megismerésében.

Dicséretben részesült programok:

  • „Esetmegbeszélő csoport, mint a hatékonyan működő gyermekvédelmi jelzőrendszer eszköze” című program, a Veszprém Megyei Jogú Város Családsegítő Szolgálat, Gyermekjóléti Központ és Családok Átmeneti Otthona programja; megvalósítói Kalocsainé Erdélyi Veronika, Dörnyei Balázs, Tirják Boglárka, Pető Ágnes, Förköli Katalin és Molnár Szilvia.


A program célja jól működő, hatékony gyermekvédelmi jelzőrendszer működtetése, ezen belül a jelzőrendszer tagjai között jó munkakapcsolat kialakítása és a kompetenciák megismerése. A jelzőrendszer tagjaival való közös esetmegbeszélések lehetővé teszik azt, hogy mindenki megismerje a másik szakember munkáját, és lássák a közös gondolkodási pontokat.

  • „Gyermekintézetben élő gyermekek jogairól szóló átfogó módszertan” című program, Győr-Moson-Sopron Megye Önkormányzatának Gyermekvédelmi Központja programja; megvalósítói Gyevát Zsolt, Bojtosné Tripolszki Margit, Lövei-Józsa Erika, Planicsek Istvánné, Szabó Mária, Fábián Veronika, Zsámbokiné Budai Anna és Neuberger Petra.


A program célja kettős. Egyrészt az intézményben élő gyermekek jogainak érvényesülését szolgáló Európa Tanács ajánlás megismertetése az intézményben élő gyermekekkel és a velük foglalkozó szakemberekkel. Másrészt a gyermekvédelmi gondoskodásban részesülő gyermekek gyermeki jogok területén hiányos ismereteinek pótlása, gyarapítása, foglalkozássorozat keretében a gyermeki jogok tartalmának értelmezése, érvényre juttatásuk, a jogalkalmazás lehetőségeinek bemutatása. A program egy szerzőpáros módszertani kiadványának felhasználásával valósult meg (Dr. Purda Zsuzsanna és Zongor Klára: Gyermekjogi ABC és Pedagógiai Kézikönyv).


A rendezvény szakmai részében öt előadás hangzott el.

Burján Lászlóné, a „Csalogány” gyermekotthon igazgatója az intézmény szakmai munkáját, elért eredményeit ismertette, majd a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet munkatársa, a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola intézetvezetője, Szombathelyiné dr. Nyitrai Ágnes tartott igen érdekes előadást A mese és a gyermek címmel.

Ezt követően három 2009-ben díjazott, illetve dicséretben részesült jó gyakorlat bemutatására került sor. A Fővárosi Önkormányzat Utógondozó Otthonának Saját gyermekkel történő együttes ellátás szolgáltatás jellegű biztosítása az utógondozói ellátás keretein belül című programját Volenszky Hajnalka ismertette. A Bóly Kistérségi Gyermekjóléti Szolgálat és Családsegítő Központ Önként segítünk címet viselő jó gyakorlatát Kovácsné Bathó Beáta és Szabó András mutatta be. Végül Sólyom Katalin a DMJV Reménysugár Otthona Új dolgozó betanítása lakásotthonban című programjáról beszélt.

A napot Domszky András, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet igazgatója zárta egy rövid beszéddel.

A szakmai rendezvényt a Csalogány Gyermekotthon kórusának és növendékeinek színpadi műsora tette még ünnepélyesebbé.


Képek a rendezvényről:

 

Kapcsolódó fájlok:
PÁLYÁZATOK
HIVATALOS KÖZLEMÉNYEK
TÁMOP 5.4.10.
TÁMOP 5.2.9.
TÁMOP 5.2.6.
TÁMOP 5.4.1-12/1.
EFOP 3.1.1.
LEZÁRULT UNIÓS PÁLYÁZATOK
MÓDSZERTANI ARCHÍVUM
KUTATÁSI ARCHÍVUM
ADATBÁZIS
KÉPZÉS